Felnőttek szakmai oktatása – 2024-2025. tanév
Meghirdetett képzéseink
- Erdésztechnikus (5 0821 17 02)
- Turisztikai technikus (5 1015 23 07)
- Vállalkozási ügyviteli ügyintéző (5 0411 09 02)
Az iskolánkban meghirdetett, felnőttek szakmai oktatása keretében szervezett képzések érettségihez kötöttek, tehát a jelentkezés feltétele az érettségi bizonyítvány. Életkori megkötés nincs, bármilyen életkorban lehet jelentkezni.
Ingyenes a képzés minden olyan jelentkezőnek, aki az első, vagy a második szakmájukat szerzi meg.
Szépészet ágazat(Kozmetikus technikus)
|
"A szépség egy hozzáállás. Nincs semmilyen titok." (Estée Lauder) |
A kozmetikus képzésünket azoknak a tanulóknak ajánljuk, akik szeretnek emberekkel foglalkozni, jó kézügyességgel rendelkeznek, kreatívak, érdekli őket a szépészettel, ezen belül a kozmetikával kapcsolatos tevékenység.
A képzés adatai
- Képzési idő: 5 év
- A megszerezhető szakképesítés: Kozmetikus technikus
- Ágazat: 21. Szépészet
- Tanulmányi kód: 0455
A kozmetikustechnikus tevékenységei:
-
Kozmetikai alap és kiegészítő kezeléseket végez, kézi és gépi módszerekkel.
-
Kezelési tervet állít össze, kozmetikus által kezelhető kozmetikai hibákat kezel.
-
Ismeri az alap- és hatóanyagait a használt kozmetikumoknak, kiválasztja a bőrtípusnak és az általa kezelhető rendellenességnek megfelelő készítményt.
-
Tanácsot ad az otthoni bőrápolással kapcsolatban.
-
Speciális arc- és testkezelést végez.
-
Megismeri a legújabb szakmai újdonságokat, rendszeresen továbbképzéseken vesz részt.
-
Testkezelést végez manuálisan (testtekercselés, pakolások felhelyezése, testmasszázs).
-
Különböző test- és arcfestési technikákat alkalmaz.
-
Smink-technikákat alkalmaz.
A szakmai képzés fő területei
- Szépészeti kommunikáció és szolgáltatásetika
- Szépészeti informatika
- Szépészeti ábrázoló művészet
- Művészet- és divattörténet
- Szépészeti szolgáltatások alapismeretei
- Alkalmazott biológia
- Alkalmazott kémia gyakorlat
- Élettan, egészségtan
- Kozmetikus szakmai ismeretek
- Kozmetikus anyagismeret
- Elektrokozmetika
- Vállalkozói ismeretek és marketing
- Kozmetikus szakmai gyakorlatok
Az idegen nyelvek oktatása kiemelt része a képzésnek. A diákok munkavállalói idegen nyelvet is tanulnak az alap nyelvi képzés mellett.
Elhelyezkedési lehetőségek
Kozmetikai szalonok, szépségszalonok, egyéb szépészeti intézmények,
A szakmához kötődő iskolai szakmai lehetőségek
Tanulmányutak, pályázatok (Erasmus+), szakmai idegen nyelv. Iskolánkban ECL nyelvvizsga felkészítő és vizsgahely működik.
Szakirányú továbbtanulási lehetőségek
Szépészet, egészségügy
A tanulók érdeklődésüknek és felkészültségüknek megfelelően az érettségi és a szakmai (technikusi) végzettség megszerzése után továbbtanulhatnak a felsőoktatási intézményekben. A szakirányú továbbtanulásnál a technikusi vizsga az adott felsőoktatási intézmény szabályainak megfelelően kredit, illetve tanulmányi idő beszámítást is jelent.
Ösztöndíj a technikumi képzésben
Minden szakképzésben tanuló diák tanulmányai teljes ideje alatt ösztöndíjat kap. Ha a tanuló (a 11. évtől) duális képzében vesz részt, az ösztöndíj helyett munkaszerződése alapján munkabérre jogosult.
Az első szakma megszerzését követően egyszeri pályakezdési juttatást kapnak a tanulók, amelynek mértéke a szakmai vizsga eredményétől függ.
Az ösztöndíj, egyszeri pályakezdési juttatás és támogatás alapja az adott tanévben a szakirányú oktatás központi költségvetésről szóló törvényben meghatározott önköltségének egyhavi összege
Ennek alapján az ösztöndíj mértéke technikumban a 2022/23-as tanévben: (Az összeg a következő tanévben az ösztöndíj alapjának megfelelően növekedni fog.)
Az ágazati alapoktatásban (9-10. évfolyam) az ösztöndíj alapjának 5%-a: 8.000 Ft./hó
Ezt követően (11-13. évfolyam), amennyiben nem duális képzésben vesz részt a tanuló, (tehát nem cégnél van foglalkoztatva munkaszerződéssel, hanem az iskolában folyik a szakképzés), az előző tanév végi tanulmányi átlaga alapján az alábbi ösztöndíjban részesül:
- 2,00-2,99 között az ösztöndíj alapjának 5%-a, 8.000 Ft/hó
- 3,00-3,99 között az ösztöndíj alapjának 15%-a, 25.000 Ft/hó
- 4,00-4,49 között az ösztöndíj alapjának 25%-a, 42.000 Ft/hó
- 4,50 felett az ösztöndíj alapjának 35%-a, 59.000 Ft/hó
A tanuló nem részesülhet ösztöndíjban
- ha évfolyamismétlő,
- az adott tanév hátralévő részében, ha az igazolatlan hiányzása elérte a 6 órát.
Egyszeri pályakezdési juttatás
Az első szakma megszerzését követően egyszeri pályakezdési juttatást kapnak a tanulók. Alapját a tanév első napján érvényes kötelező legkisebb munkabér egyhavi összege, mértéke a szakmai vizsga eredményétől függ. (Az összeg a következő tanévben legkisebb munkabérnek megfelelően növekedni fog.)
- 2,00-2,99 között az alap 80%-a, 133.000 Ft
- 3,00-3,99 között az alapj 110%-a, 184.000 Ft
- 4,00-4,49 között az alap 145%-a, 243.000 Ft
- 4,50 felett az alap 180%-a, 302.000 Ft
További támogatás
Rászorultság alapján további támogatás igényelhető, ha
- a pályázat benyújtásakor vagy az azt megelőző öt évben hátrányos helyzetűnek minősül,
- vagy rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre jogosult, és
- a pályázat benyújtását megelőző tanév év végi minősítésében kapott osztályzatok átlaga 3,50 fölött van.
A támogatás alapja szintén a szakirányú oktatás központi költségvetésről szóló törvényben meghatározott önköltségének egyhavi összege (ez 2022. január 1-én 100.000 Ft), mértéke a megelőző tanév év végi tanulmányi eredménye.
Megelőző tanév év végi minősítésében kapott osztályzatok átlaga 3,50-3,99 között van – 16 %, 16.000 Ft / hó
Megelőző tanév év végi minősítésében kapott osztályzatok átlaga 4-4,49 között van – 25 %, 25.000 Ft / hó
Megelőző tanév év végi minősítésében kapott osztályzatok átlaga 4,49 fölött van – 34 %, 34.000 Ft / hó
A pályázati kiírást a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal a szakképzési tájékoztatási és információs központ keretében működtetett honlapon teszi közzé. A támogatásról a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal dönt.
A technikumi képzések jellemzői
A technikum legfontosabb jellemzője, hogy érettségit és szakmai végzettséget is biztosít. Egyesíti a gimnáziumi képzés és a szakképzés előnyeit, és a középfokú szakmai képzés legmagasabb szintjét jelenti.
A technikum 5 éves. A képzés ideje alatt a diákok párhuzamosan tanulják az általános (közismereti) és a szakmai tantárgyakat.
Közismereti képzés
A kötelező érettségi tantárgyakból - magyar nyelv és irodalom, történelem, matematika és idegen nyelv - a technikum az általános gimnáziumi képzéssel azonos alapóraszámban készít fel az érettségire, a közismeret többi része (természettudományos tantárgyak, informatika) tartalmában és óraszámában az adott szakma igényeihez igazodik. A technikumban egy idegen nyelv tanulása a kötelező, viszont a közismereti alaptartalmat szakmai idegen nyelv oktatása egészíti ki az egyes szakmák sajátosságainak megfelelően. Az informatika (digitális kultúra) óraszámát minden technikusi képzés esetében a szabad órasáv felhasználásával megemeltük, illetve a szakmai tantárgyak is tartalmaznak az adott szakmák követelményeinek megfelelő informatikai ismereteket.
Szakmai oktatás
Ágazati képzés: A 9-10. évfolyamon a tanulók azzal az ágazattal ismerkednek, amelyhez a későbbi szakmájuk tartozik. Ez azt jelenti, hogy megtanulják az adott ágazathoz tartozó szakmák közös ismereteit. A 10. év ágazati szakmai vizsgával - ágazati alapvizsga - zárul, ez után választhatnak a diákok az ágazathoz tartozó szakmák közül.
Iskolánkban egy-egy ágazathoz egy szakmát kínálunk az alábbiak szerint:
- Mezőgazdaság és erdészet - Erdésztechnikus
- Informatika és távközlés - Informatikai rendszer- és alkalmazásüzemeltető technikus
- Gazdálkodás és menedzsment - Vállalkozási ügyviteli ügyintéző
- Turizmus és vendéglátás – Turisztikai technikus
- Szépészet - Kozmetikus technikus
Szakirányú oktatás: A 11-13. év során már a választott szakma ismereteit sajátítják el a tanulók. Az szakmai oktatás jelentős része az iskolában történik, de a duális képzés lehetőségei a valós munkakörnyezet megismerését is biztosítják. Az iskola infrastrukturális és tárgyi, szakmai feltételei magas szinten adottak mindegyik oktatott szakma esetében. A képzés technikusi vizsgával zárul, a diákok sikeres vizsgával technikusi bizonyítványt kapnak.
Érettségi
Megváltozott az érettségi vizsga rendje a technikusi képzésben. Atechnikumban tanulók négy kötelező közismereti tárgyból (magyar nyelv és irodalom, történelem, matematika, idegen nyelv) tesznek érettségit a diákok, a technikusi szakképesítés szakmai vizsgája lesz egyben az ötödik érettségi tárgy. Érettségi bizonyítványt a tanulók a 13. év végén a kötelező közismereti tantárgyak és a szakmai vizsga sikeres teljesítése után kapnak. A közismereti tantárgyakból előrehozott érettségit tesznek/tehetnek a diákok. Magyar nyelv és irodalomból, matematikából és történelemből legkorábban a 12. év végén, idegen nyelvből, illetve a tanuló céljainak és választásának megfelelően bármely más tantárgyból (pl. továbbtanulási szándék miatt) legkorábban a 11. évfolyam október-novemberi vizsgaidőszakában tehetnek előrehozott érettségi vizsgát a tanulók.Előrehozott érettségi vizsga abban az esetben tehető, ha a szakképző intézmény szakmai programjában a tanuló számára az adott vizsgatárgyra vonatkozóan meghatározott követelményeket a vizsgázó teljesítette.
A szakmai vizsga, mint ötödik kötelező érettségi tantárgy emelt szintű vizsgának minősül. A tanuló választása alapján a közismereti tantárgyakból is tehet érettségi vizsgát. Az iskola az emelt szintű érettségi vizsgára a szakmai programjában meghatározott módon felkészíti a tanulókat.
Mindezek a változások előnyöket jelentenek a technikusi képzésben részt vevő tanulóknak. Egyrészt jobb időbeosztással készülhetnek az érettségi vizsgára, továbbá a (szakirányú) továbbtanuláshoz kötelező emelt szintű érettségit a technikusi vizsgával megszerzik.
Szakmai vizsga
A technikusi vizsgára a 13. év végén kerül sor. A vizsgák részletes leírását és követelményeit az adott szakmához tartozó „Képzési és kimeneti követelmények” határozzák meg.
A technikusi vizsga - a fent említett módon - egyben az ötödik érettségi tantárgyat is jelenti.
Továbbtanulás
A technikum elvégzése után a diákok - érettségi bizonyítvány birtokában - továbbtanulhatnak bármely felsőoktatási intézményben. A technikum elsősorban a szakirányú továbbtanulásra készít fel, és jelentősen segíti a sikeres felvételit azzal is, hogy a technikusi vizsga biztosítja a felvételhez szükséges emelt szintű érettségi vizsgát. De a tanulók nem csak szakirányban, hanem bármely irányban is továbbtanulhatnak.
Duális képzés
A technikumi képzésekben a 11-13. évfolyamon a szakmai oktatás az iskolában, illetve a szakmák sajátosságainak megfelelően külső képzőhelyen is folyhat. A képzőhely a tanulóval munkaszerződést köt, amely a képzés alatt jövedelemhez juttatja a tanulót. Képzéseink sajátosságainak megfelelően a teljes képzés az iskolában történhet, de a tanulók - amennyiben duális képzőhely fogadja őket - duális képzésben is részt vehetnek. A középrigóci erdészeti oktatási bázisunk akkreditált duális képzőhely.
Egybefüggő nyári gyakorlat
Egyes szakmák esetében a szakirányú oktatás a tanítási évben teljesítendő oktatásból és a tanítási éven kívüli egybefüggő gyakorlatból áll. Iskolánkban az erdésztechnikus, a turisztikai technikus, illetve a kozmetikus technikus képzésben tanuló diákok vesznek részt nyári gyakorlaton.
Ösztöndíj
A technikumi képzésekre járó minden tanuló ösztöndíjat kap. Az ösztöndíj az ágazati alapoktatás ideje alatt, a 9-10. évfolyamon egységes, mindenkinek egységesen havi 8.000 Ft. A szakirányú oktatás alatt, a 11-13. évfolyamon a tanulók akkor kapnak ösztöndíjat, ha a képzés az iskolában folyik. A duális képzésben résztvevőkkel a külső gyakorlati hely munkaszerződést köt, ekkor a tanulók munkabért kapnak. A 11-13. évfolyamon az ösztöndíj mértéke már a tanulmányi eredménytől függ, jelenleg a 4,5-ös átlagot elérőknél jelenleg 59.000 Ft.
Továbbá minden tanuló az első szakma megszerzéséhez kapcsolódóan egyszeri juttatásra jogosult. Jelenleg ennek maximuma (ha a szakmai vizsga átlaga eléri a 4,5-ös átlagot) jelenleg 302.000 Ft.
Az iskola befejezése után...
A tanuló az alábbi lehetőségek között választhat
- A megszerzett technikusi végzettséggel munkába állhat.
- Az érettségi bizonyítvány birtokában felsőoktatási intézményben továbbtanulhat.
- További szakmát szerezhet. Érettségire épülő szakma két év alatt megszerezhető. A második szakma megszerzése is ingyenes.
6 évfolyamos gimnázium
|
" A gyermek feje nem edény, amit meg kell tölteni, hanem fáklya, amit lángra kell lobbantani." Galileo Galilei |
A gimnázium elsődlegesen a továbbtanulásra készít fel, ezért azoknak a diákoknak javasoljuk, akik szeretnek és tudnak tanulni. A hatosztályos gimnázium fejlesztési célú tartalmakkal, problémakezelési módokkal, hatékony tanulás-tanítás módszerekkel készíti fel a tanulóit arra, hogy a tudás - az állandsó értékek mellett - mindig tartalmaz átalakuló, változó, bővülő értékeket is. Célunk, hogy kialakítsuk a tanulókban az egész életen át tartó tanulás igényét, az erre való készséget, képességet.
A tagozat előnyei
- Jó képességű tanulók alkotta, viszonylag homogén osztályok.
- A tanulócsoportok igényeinek, terhelhetőségének mértékében a 6 évfolyamra történő elosztás lehetőséget nyújt a tananyag elmélyítésére, illetve a bővítésére.
- Optimális csoportlétszámok.
- Egységes versenyszellem kialakulása.
- Jó tantárgyi felszereltség.
- A célokkal, elvárásokkal azonosuló, érdeklődő szülői háttér.
- Érettségi után továbbtanulási, szakmaszerzési lehetőség az iskola szakképzést folytató tagozatain.
- Kiváló szakmai felkészültséggel rendelkező, a tehetséggondozás területén tapasztalt szaktanárok.
- Tanórán kívüli lehetőségek (tantárgyi szakkörök, sportkörök, fotószakkör, iskolaújság szerkesztés, énekkar, önképzőkör, stb.)
- A második idegen nyelvet is emelt óraszámban tanítjuk.
Első idegen nyelvként az általános iskolában tanult nyelv (angol, német) nyelv választható. A második idegen nyelvet a 9. osztálytól tanulják a diákok. Választható nyelvek: angol, német, horvát. Az iskolában lehetőség van államilag elismert nyelvvizsga letételére az ECL nyelvvizsgaközpontunkban.
A 11-12. évfolyamon a diákok választásuknak megfelelően készülhetnek az emelt szintű érettségire órarendi keretek között.
Gazdálkodás és menedzsment ágazat(Vállalkozási ügyviteli ügyintéző)
|
"Etetni kell a juhot, ha nyírni, fejni akarjuk” (Mária Terézia) |
A tagozaton elsősorban a lányoknak kínálunk tanulási lehetőséget, de az érdeklődő fiúk is jelentkezhetnek erre a képzésre.
A gazdálkodás és menedzsment ágazathoz tartozó vállalkozási ügyviteli ügyintéző képzés az ügyviteli területeket foglalja magában.
Tanulmányaik során a diákok az irodai munkavégzéshez nélkülözhetetlen adminisztrációs, informatikai és gazdasági szakmai ismereteket sajátítják el. Megszerzik azt a tudást és gyakorlatot, amellyel a termelő, szolgáltató vállalatoknál és az államigazgatási intézményekben gazdasági és ügyviteli munkakörökben tudnak majd elhelyezkedni. A képzés biztos alapokat nyújt a szakirányú továbbtanuláshoz is.
A képzés adatai
- Képzési idő: 5 év
- Ágazat: 09. Gazdálkodás és menedzsment
- A megszerezhető szakképesítés: Vállalkozási ügyviteli ügyintéző
- Tanulmányi kód: 0454
Az vállalkozási ügyviteli ügyintéző tevékenysége, feladatai
- adminisztratív feladatokat lát el számítástechnikai berendezések (pl. személyi számítógépek, nyomtatók, írógép, másolók, fax) használatával
- elvégzi a levelezések, statisztikai jelentések, értékelések, kimutatások, táblázatok, szöveges beszámolók gépelését a helyesírási szabályok és az adott időszakban érvényes műszaki irányelvek érvényesítésével
- kapcsolatot tart a munkáltató szinte minden osztályával, egységével, továbbá részt vesz a gazdálkodó szervezetek, intézmények között áramló adatok regisztrálásában, illetve az intézményeken belül keletkező információk rögzítésében
- ehhez kapcsolódóan az ügyiratkezelés szabályai szerint iktatja, sokszorosítja és postázza az ügyiratokat
- a hivatali gazdálkodásnak és az üzleti protokollnak megfelelően végzi munkáját.
- adatbeviteli feladatot végez, ügyvitel-technikai eszközöket, berendezéseket használ, iratokat, dokumentumokat kezel, selejtez, leltároz, dokumentumszerkesztési feladatot végez.
- protokoll feladatokat lát el, rendezvényeket, eseményeket szervez, gazdálkodással kapcsolatos részfeladatot, gazdálkodáshoz kapcsolódó feladatokat végez, ügyintézői feladatokat lát el.
- PR tevékenységet végez szakmai irányítással, titkári feladatokat lát el idegen nyelven írásban, szóban. Részt vesz a személyügyi feladatok ellátásában szakmai irányítással, személyi titkári, menedzserasszisztensi feladatokat lát el.
- irodai munkafolyamatokat szervez, közreműködik az intézmény/cég kapcsolattartási feladatainak ellátásában.
Az idegen nyelvek oktatása kiemelt része a képzésnek.
Elhelyezkedési lehetőségek
Vállalatok, állami intézmények, családi és magán vállalkozások
A szakmához kötődő iskolai szakmai lehetőségek
ECDL (Nemzetközi Számítógép-felhasználói Jogosítvány) felkészülés és vizsga, tanulmányutak, pályázatok, szakmai idegen nyelv. Iskolánkban ECL nyelvvizsga felkészítő is vizsgahely működik.
Szakirányú továbbtanulási lehetőségek
Közgazdasági, számviteli, államigazgatási és jogi karok
A tanulók érdeklődésüknek és felkészültségüknek megfelelően az érettségi és a szakmai (technikusi) végzettség megszerzése után továbbtanulhatnak a felsőoktatási intézményekben. A szakirányú továbbtanulásnál a technikusi vizsga az adott felsőoktatási intézmény szabályainak megfelelően kredit, illetve tanulmányi idő beszámítást is jelent.
Turizmus-vendéglátás ágazat(Turisztikai technikus)
|
"Az óceán veszélyes és az ott dúló vihar rettenetes. De ez az akadály sem elegendő ok a parton maradni." (Ferdinand Magellán) |
A turisztika képzésünket azoknak a tanulóknak ajánljuk, akik érdeklődnek a hazai és idegen tájak, turisztikai programok, utazások és különböző rendezvények iránt. Akik szeretnek nyelveket tanulni, szeretnének emberekkel foglalkozni, utazásokat, rendezvényeket szervezni.
A képzés adatai
- Képzési idő: 5 év
- A megszerezhető szakképesítés: Turisztikai technikus
- Ágazat: 23. Turizmus-vendéglátás
- Tanulmányi kód: 0453
A turisztikai technikus tevékenységei:
- A vállalkozás teljes körű tevékenységét végzi, irányítja, szervezi és ellenőrzi vezetői szinten (utazási irodában, idegenforgalmi hivatalokban, fizető-vendéglátás területén, szabadidőközpontokban).
- Közreműködik a felsővezetői döntést igénylő üzleti, gazdálkodási, pénzügyi, marketingtervek kidolgozásában.
- Komplex feladatokat önállóan végrehajt, irányít és ellenőriz.
- Összeállítja a vállalkozás árualap-kínálatát; reklámozza, kialakítja a cég arculatát.
- Megszervezi a turisztikai termékek értékesítését, figyelemmel kíséri a gazdasági szempontok érvényesülését.
- Folyamatos kapcsolatot tart a turisztikai piac szereplőivel, gondoskodik a folyamatos munkamenet biztosításáról.
A szakmai képzés fő területei
- Turizmus és vendéglátás alapjai
- Vendéglátás és szálláshely ismeretek
- Üzleti kommunikáció
- Marketing alapjai
- szakmai idegen nyelv gyakorlat
- Ügyviteli ismeretek
- Informatika a turizmusban
- Utazásszervezés
- Rendezvényszervezés
- Vállalkozási, gazdasági alapismeretek
- Turisztikai üzletágak
Az idegen nyelvek oktatása kiemelt része a képzésnek. A diákok szakmai idegen nyelvet is tanulnak az alap nyelvi képzés mellett.
Elhelyezkedési lehetőségek
Utazási irodák, önkormányzatok, vendéglátó intézmények, szállodák, konferencia és rendezvényszervező vállalkozások.
A szakmához kötődő iskolai szakmai lehetőségek
Tanulmányutak, pályázatok (Erasmus+), szakmai idegen nyelv. Iskolánkban ECL nyelvvizsga felkészítő és vizsgahely működik.
Szakirányú továbbtanulási lehetőségek
Turisztika, idegenforgalom, gazdasági, jogi karok, idegen nyelv
A tanulók érdeklődésüknek és felkészültségüknek megfelelően az érettségi és a szakmai (technikusi) végzettség megszerzése után továbbtanulhatnak a felsőoktatási intézményekben. A szakirányú továbbtanulásnál a technikusi vizsga az adott felsőoktatási intézmény szabályainak megfelelően kredit, illetve tanulmányi idő beszámítást is jelent.
Informatika és távközlés ágazat
(Informatikai rendszer- és alkalmazás-üzemeltető technikus)
|
"Aki elég őrült ahhoz, hogy elhiggye, hogy meg tudja változtatni a világot, az meg is teszi." (Steve Jobs) |
Az informatika ma a legdinamikusabban fejlődő terület, amely széles körben kínál lehetőséget fiatalok számára. Jó választást jelent tehát mindazoknak, akiket érdekel az informatika bármely területe: a számítógép működése, az információkezelés vagy a programozás. Az itt végzett szakemberek gyorsan képesek elhelyezkedni, az itt megszerezhető tudás a szakirányú, illetve bármely műszaki irányú továbbtanuláshoz is biztos alapot nyújt.
Iskolánkban 10 éve folyik informatika ágazatban szakképzés, amely folyamatosan megújul, igazodva a terület gyors fejlődéséhez. A képzés tárgyi, személyi és szakma feltételei magas színvonalon biztosítottak iskolánkban. Informatika szaktantermeink felszereltsége minden tekintetben megfelel a igényeknek.
A képzés adatai
- Képzési idő: 5 év
- Megszerezhető szakképesítés: Informatikai rendszer- és alkalmazás-üzemeltető technikus
- Ágazat: 12. Informatika és távközlés
- Tanulmányi kód: 0452
A képzés főbb területei
- Infokommunikációs alapok
- Programozás
- Adatbáziskezelés
- Hálózati operációs rendszerek és felhőszolgáltatások
- IKT projektmunkák
Az informatika nyelve az angol. Az informatika képzésben részt vevő tanulók kötelezően angol nyelvet tanulnak. A korábban más nyelvet tanuló diákok kezdő szintről indulnak. Az alap nyelvi órák a 11. évfolyamtól szakmai angol órákkal bővülnek.
Elhelyezkedési lehetőségek
A gazdaság bármely területén.
Továbbtanulás
A tanulók érdeklődésüknek és felkészültségüknek megfelelően az érettségi és a szakmai (technikusi) végzettség megszerzése után továbbtanulhatnak a felsőoktatási intézményekben. A szakirányú továbbtanulásnál a technikusi vizsga az adott felsőoktatási intézmény szabályainak megfelelően kredit, illetve tanulmányi idő beszámítást is jelent. A képzés nagyon jó alapot nyújt a műszaki irányban való továbbtanuláshoz is.
Mezőgazdaság és erdészet ágazat(Erdésztechnikus - erdőgazdálkodás és vadgazdálkodás szakmairányokkal)
|
„Emberi kultúránk az erdő irtásával kezdődött és csak az erdő megvédésével maradhat fenn.„ (Hans Leibundgut) |
Iskolánk egyike az ország legrégebbi múltra visszatekintő, gazdag szakmai hagyományokkal rendelkező erdész iskoláinak. A jelenlegi szakképzési jogszabályoknak megfelelően erdésztechnikusokat képzünk. A szakma oktatásához a személyi, tárgyi és infrastrukturális feltételek magas színvonalon biztosítottak. Az erdészet és a vadgazdálkodás elméleti és gyakorlati tantárgyait mérnök végzettségű, felkészült, a szakma iránt elkötelezett tanárok oktatják. A szakképzéssel párhuzamos közismereti képzés alapvető célja – a korszerű általános műveltség átadása, az érettségi vizsgára való felkészítés mellett – az is, hogy biztos alapot és kiegészítést jelentsen a szakmai tantárgyak tanulásához.
A képzés adatai
- Képzési idő: 5 év
- A megszerezhető szakképesítés: Erdésztechnikus
- Szakmairányok: Erdőgazdálkodás, vadgazdálkodás
- Ágazat: 17. mezőgazdaság és erdészet
- Tanulmányi kód: 0451
Az iskola középrigóci telephelye a képzés gyakorlati oktatási bázisa. A szakmai elméleti oktatás egy része, illetve a teljes gyakorlati képzés itt történik. A közismereti, illetve szakmai elméleti órákon az iskola központi épületében, Barcson tanulnak a diákok. Az iskolaépület modern, kényelmes és biztonságos helyszínt biztosít a tanuláshoz. Középrigócon a szakmai képzés minőségét az alábbi tárgyi feltételek segítik.
A középrigóci oktatási bázis akkreditált duális képzőhely, így a tanulók duális képzésben is részt vesznek a 11-13. évfolyamon.
- üzemtervezett saját kezelésű tanerdő
- teljes erdészeti gépsorok (LKT-82, Valmet, Zetor, MTZ traktorok, daruval felszerelt közelítő szerelvény, kerti traktorok, motorfűrészek, magassági ágvágók, gödörfúró, motoros kaszák, csörlők, hasító gép, szárzúzók, ültetőgép, magvetőgépek, csemetekiemelőgép, altalajlazítógép, aprítógép, permetezőgép, öntözőberendezés)
- motorfűrészes tanpálya
- mezőgazdasági vontatóvezetői tanpálya, képzéshez szükséges tanműhely
- bejelentett csemetekert, 40 db génvizsgált jogvédett feketenyár törzsfa
- minősített lőtér (golyós, futóvad, skeet, trapp, toronykakaslövő pályákkal, automata gépekkel, szituációs lövészet)
- fegyverszoba sörétes, golyós, és sportfegyverekkel, íjász felszereléssel
- laborfelszerelés (teljes növénytani, állattani labor preparátumokkal, laboreszközökkel)
- erdészeti tudományok (talajlabor, erdőbecslés) eszközei
- TMK műhely
- gépjárművek
Fontos!
Az erdésztechnikus szakmához két szakmairány - erdőgazdálkodás és vadgazdálkodás - tartozik. A tanulók az ágazati alapképzés után választhatnak, hogy milyen szakmairányban folytatják a tanulmányaikat.
Elhelyezkedési lehetőségek
- Erdő- és fafeldolgozó gazdaságok
- Mezőgazdasági szövetkezetek
- Magánerdő gazdálkodók, erdőbirtokosságok
- Állami Erdészeti Szolgálat
- Vadászati részvénytársaságok, Vadásztársasságok
- Nemzeti parkok, Természetvédelmi igazgatóságok
- Önkormányzatok
- Földhivatalok
- Díszfaiskolák, kertészeti vállalkozások
- Egyéni vállalkozás az erdő- és vadgazdálkodás, illetve az elsődleges faipar területén
Továbbtanulás
A tanulók érdeklődésüknek és felkészültségüknek megfelelően az érettségi és a szakmai (technikusi) végzettség megszerzése után továbbtanulhatnak a felsőoktatási intézményekben. A szakirányú továbbtanulásnál a technikusi vizsga az adott felsőoktatási intézmény szabályainak megfelelően kredit, illetve tanulmányi idő beszámítást is jelent.