Erasmus die wunderbare natur

A projekt címe: Csodálatos természet - őshonos és invazív növény és állatfajok

Pályázati azonosító: 2018-1-HU01-KA229 - 047833_1

Koordinátor intézmény: Kaposvári SZC Dráva Völgye Gimnáziuma, Szakgimnáziuma és Kollégiuma

Partner intézmények: Liceo Classico e linguistico R Settimo (Caltanisetta, Olaszország)

Tarsus Fen Lisesi ( Tarsus, Törökország)

Projektvezetők: Riklikné Földvári Anna , Maria Grazia Trobia, Cumali Yesil,

Projektet segítő szakemberek

• Selyem József - erdőmérnök, mérnök-tanár
  • Borsos Sándor – biológia szakos tanár
  • Dévai Tibor – angol szakos tanár
  • Caner Cereci – informatika szakos tanár
  • Aycan Almaci – biológia szakos tanár

Pályázatban részt vevő diákok

• Magyarország: 10 fő
  • Olaszország: 20 fő
  • Törökország: 10 fő

Cél

• Tanítványaink kulcskompetenciáinak - mindenekelőtt szociális, interkulturális, nyelvi és digitális- kompetenciáinak fejlesztése iskolán kívüli ismeretszerzés során.
  • Az idegen nyelv aktív használata, a német nyelv tanulásának motiválása.
  • Természeti környezet iránti felelősség erősítése.

Tevékenységek

• Tanulóink mindhárom ország egy adott területén megfigyelik a tipikus őshonos és invazív fajokat.
  • GPS segítségével meghatározzák adott területre jellemző invazív és őshonos fajok előfordulási helyét, térképeken jelölik azt.
  • Videót, prezentációkat készítenek az adott országban megfigyelt invazív és őshonos fajokról.
  • Interjút készítenek nemzeti parkok vezetőivel, keresik az inváziós fajok elterjedésének okait, az inváziós fajok elleni küzdelem lehetőségeit.
  • Szórólapokat, plakátokat, pólókat terveznek, kiállítást szerveznek.

Eredmények

• Tanulóink új fogalmakkal ismerkednek meg (invazív, biodiverzitás).
  • Megismerik az adott ország iskolarendszerét.
  • A közös munka során fejlődnek tanulóink idegen nyelvi kompetenciái.
  • Megismerik egymás kultúráját, toleránsabbak lesznek, előítéleteket építenek le és fellépnek az idegengyűlölet ellen.

Első találkozó - Barcs (2018.11.06 - 2018.11.13)

Szakmai program

• Ünnepélyes megnyitó: a csoportok bemutatkoznak, bemutatják iskolarendszerüket, iskolájukat.
  • Projektmunka: munkacsoportok létrehozása, a megfigyelendő növények felismerésének gyakorlása (vesszők, termések). GPS kezelése, meghatározott pontok rögzítése a neten
  • Terepi gyakorlat a Dráva kijelölt szakaszán: csoportokban adott invazív és őshonos növények megfigyelése, előfordulási helyük koordinátáinak rögzítése, mérések elvégzése.
  • Koordináták számítógépes programon való rögzítése, térkép elkészítése, elemzése.
  • A Duna-Dráva Látogatóközpont megtekintése: őshonos állatfajok megfigyelése, a Dráva élővilágának bemutatása.
  • Bőszénfa- szarvasfarm látogatás. Magyarország erdeiben élő állatfajok megfigyelése.
  • Kiállítás megtervezése. A kiállítási anyag elkészítése (iskolarendszer, település bemutatása, projekteredmények)

• Táncház, magyar népdal tanulása
  • Kirándulások: Budapest, Pécs, Szigetvár, Kaposvár nevezetességei, török emlékhelyek megtekintése.
  • Uszodalátogatás.
  • Családi programok: tanulók fogadása
  • Esti élménytúra az erdőben.
  • Búcsúvacsora, nemzetközi disco.

Második találkozó: Olaszország - Caltanisetta (2019.05.14 - 2019.05.21)

Szakmai program

• Négynyelvű szótár (német-olasz-török-magyar) összeállítása az adott témakörben.(Olaszország endemikus és invazív növényei és állatai)
  • Kirándulás a Priolo-i Nemzeti Parkba, a flamingók életterének tanulmányozása
  • Kirándulás Niscemi-be, ahol a nemzeti parkban Olaszország jellemző őshonos és invazív növényeit figyelhettük meg.
  • A programban részt vevő diákok videófilmeket illetve prezentációkat készítettek megfigyeléseik alapján.

Kultúra, szabadidő

• Kirándulás Siracusa-ba, Agrigento-ba és Palermo-ba. A városok nevezetességeinek megtekintése.
  • Az olasz konyha jellegzetessége.
  • Családi programok.
  • Caltanisetta nevezetességeinek megtekintése.

Harmadik találkozó – Törökország – Tarsus (2019.09.01 - 2019.09.08.)

Szakmai program

• Kirándulás a Taurus hegységbe, az ott élő őshonos és invazív fajok megfigyelése.
  • Törökország endemikus és invazív növényei, állatai - előadás.
  • Prospektusok, szórólapok tervezése.
  • Pólók tervezése.
  • Városközponti kiállítás megszervezése, kiállítási anyag elkészítése.

Kultúra, szabadidő

• Tarsus nevezetességeinek megtekintése.
  • Kirándulás Kizkalesi-be, fürdés a Földközi tengerben.
  • Shoppingolás a bazárban.
  • Ismerkedés a török konyha specialitásaival.
  • Séta az állatkertben (Tarsus).
  • Szent Pál szülőházának, Szent Pál templomának meglátogatása.